سه‌شنبه, 30 دی 1399
  • ساعت : ۱۳:۱۷:۵۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۸/۱۲ 
  • کد خبر : ۴۳۹۲
    /  3
در راستای بررسی ظرفیت‌های استان جهت تصویب منطقه ازاد مهران:
بازدید دبیر كمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت از پتروشیمی ایلام/ ایلام قطب صنعت نفت،گاز و پتروشیمی كشور
دبیر کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصحلت نظام به همراه معاون اقتصادی استاندار و اعضای کارگروه مناطق آزاد کشور از مجتمع پتروشیمی ایلام بازدید و از نزدیک در جریان مزیت‌ها، ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های استان در حوزه پتروشیمی برای تصویب منطقه ازاد مهران قرار گرفت.

 دبیر کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصحلت نظام به همراه معاون اقتصادی استاندار و اعضای کارگروه مناطق آزاد کشور از مجتمع پتروشیمی ایلام بازدید و از نزدیک در جریان مزیت‌ها، ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های استان در حوزه پتروشیمی برای تصویب منطقه ازاد مهران قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی، در این بازدید مهندس نجفی؛ مدیر عامل شرکت پتروشیمی ایلام با تبریک هفته وحدت و تبدیل بخش چوار به شهرستان گفت:مجتمع پتروشیمی ایلام در ۱۲۰ هکتار از سال ۸۲ با هدف تولید و اشتغال‌زایی در چوار کلنگ‌زنی شد.
وی با بیان اینکه این مجتمع مشتمل بر دو  فاز است که فاز اول آن در سال ۹۳ به بهره‌برداری رسید افزود:پروژه الفین نیز به عنوان فاز دوم و بزرگترین الفین غرب کشور در آستانه‌ی راه‌اندازی قرار دارد.
مهندس نجفی به ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن پلی‌اتیلن سنگین در سال و ۴۰ تن در ساعت در واحد HD اشاره کرد و افزود:با راه‌اندازی الفین این ظرفیت به ۴۵۸ هزار تن در سال و ۱۰۰۰ تن در روز خواهد رسید.
مدیر عامل شرکت پتروشیمی ایلام برنامه‌ زمان‌بندی راه‌اندازی الفین را در هفته دولت و شهریور ماه عنوان کرد و افزود: به دلیل شرایط تحریم کمپرسور ۸۰۱ پروپیلن با مشکل طراحی مواجه اما با تلاش متخصصان و کارشناسان بومی کشور و تمهیدات و تغییرات صورت گرفته و بدون حضور لایسنسور و وندور مشکل این کمپرسور حل و در مدار راه‌اندازی قرار گرفت.
حسن نجفی‌سمنانی به دریافت ۳۸ تن خوراک در ابتدای سال جاری از خط لوله غرب در واحد پلی‌اتیلن اشاره کرد و با بیان اینکه تعهد پتروشیمی ایلام در سال جهش تولید انجام شده است تصریح کرد:خوراک مورد نیاز به صورت مستمر و با ظرفیت طراحی در اختیار واحد HD قرار نمی‌گیرد.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد واحد الفین طبق زمان‌بندی از پیش تعیین شده و در موعد مقرر در مدار تولید قرار گیرد.
دکتر حجت‌اله هاشمی‌بیگی دبیر کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام در جریان بازدید این بازدید و نشست با مدیر عامل شرکت گفت:بررسی طرح منطقه‌ ازاد مهران در مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شده است.
هاشم‌بیگی با تقدیر از نقش پتروشیمی ایلام در امر اشتغال و تولید در منطقه گفت: امیدواریم استان ایلام با تصویب منطقه ازاد مهران نقش مهم و راهبردی خود را در توسعه کشور ایفا نماید.
 وی ادامه داد : برای توسعه استان ایلام و شهرستان مهران باید نکاتی همچون تقویت زیرساخت‌های انرژی از قبیل نفت ، گاز و پتروشیمی و صنایع پایین دست پتروشیمی مد نظر قرار گیرد.
هاشم‌بیگی ادامه داد:اکنون پرونده ۱۳ منطقه ویژه، هشت منطقه آزاد و ۲ مورد اصلاح محدوده به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده که باید بررسی و ارزیابی این مناطق انجام شود.
وی با بیان اینکه منطقه آزاد مهران حدود ۸ سال است که در مجالس نهم تا یازدهم مطرح و به تصویب رسیده است اما ایراداتی بر محدوده فعالیت این منطقه وارد است و اختلافاتی بین مجلس و شورای نگهبان وجود دارد افزود: اکنون ۷ منطقه ازاد در کشور فعال هستند.
سرپرست معاونت اقتصادی استاندار ایلام نیز در این بازدید گفت: با بهره‌برداری از واحد الفین و دیگر واحدهای تولیدی در آینده‌ نزدیک، ایلام به قطب صنعت نفت ،گاز و پتروشیمی تبدیل خواهد شد.
وی به طرح‌های در دست اقدام پتروشیمی دهلران، پتروشیمی هلیلان، پتروشیمی مهران و پتروشیمی هلیلان اشاره کرد و افزود:با راه‌اندازی این طرح‌های عظیم در حوزه پتروشیمی و میادین آذر و چنگوله در حوزه نفت شاهد انقلاب صنعتی در استان خواهیم بود.
دکتر رستم‌زاد گفت: انعقاد قرارداد با جمعیت ایثارگران وابسته به بنیاد شهید و تفاهم‌نامه اولیه با یک شرکت خارجی برای احداث پارک پلی‌پروپیلن در استان ایلام انجام شده است.
وی افزود: این طرح با اشتغال ۵ هزار نفر به صورت مستقیم و ۹ هزار نفر غیر مستقیم به زودی جانمایی و عملیات اجرایی ان آغاز خواهد شد.
وی سرمایه‌گذاری هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی در استان را گامی مهم در توسعه اقتصادی استان عنوان کرد و افزود:پتانسیل و ظرفیت لازم در استان برای ایجاد منطقه ازاد مهران وجود دارد که امیدواریم با تلاش‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام به زودی شاهد این اتفاف مبارک باشیم.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.4.0
    V5.7.4.0